ORKİMDER

Kimya sektörü, Ocak ayında yüzde 7,7 artışla 2,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı, ocakta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,4 artarak 19,4 milyar dolar oldu. Kimya sektörü ise geçen ay yüzde 7,7 artışla 2,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

2022’yi ihracat şampiyonu olarak tamamlayan sektör, bu yıl da lider olma hedefini sürdürüyor.Kimya sektörü pandemi sonrası hızlı bir büyüme gerçekleştirerek 2022 yılında zirveye oturdu ve ilk defa ihracat şampiyonu oldu.

Kimyevi maddeler ve mamuller ihracatı miktar bazında yüzde 4,2 büyürken, sektörün kilogram başı ihracat bedeli ise 1 dolar sınırını aşarak yüzde 27’lik artışla 1,16 dolara yükseldi. Bu yıl küresel büyümede yavaşlama ve daralma beklentileri bulunuyor.

AB ve ABD’de 2022 yılının son çeyreğinde başlayan durgunluğun 2023 yılının ilk yarısına devam edeceğini öngörülüyor. Kimya sektörümüz açısından 2023 yılının ilk yarısında hem iç hem de dış pazar ile ilgili bir yavaşlama olabilir ancak yılın ikinci yarının daha pozitif olması beklenmekte.