ORKİMDER

Kimya sektörü ihracatı Şubat ayında 2,25 milyar dolar oldu

   İKMİB‘den yapılan açıklamaya göre, kimya sektörü, geçen ay 2,25 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörün ilk 2 aylık ihracatı ise 4,55 milyar dolar oldu. Bu yıl ocak-şubat döneminde yüzde 0,52’lik ihracat daralması gerçekleşti. Sektör, şubat ayında gerçekleştirdiği ihracat ile ülke ihracatından %13,6 pay aldı.

Şubat ayında en çok ihracat yapılan ülke İtalya oldu. İtalya’yı takip eden ilk 10’da yer alan diğer ülkeler ise İspanya, Rusya, Almanya, ABD, Romanya, Malta, Hollanda, İngiltere ve Irak olarak belirlendi. İlk 10 ülke arasında en çok artışı %179,98 ile Rusya gerçekleştirdi.

İtalya’ya geçen ay yapılan kimya ihracatı %36,38 artışla 166 milyon 700 bin dolar oldu. Şubatta İtalya’ya en çok ihraç edilen ilk 5 ürün grubu sırasıyla mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler, plastikler ve mamulleri, anorganik kimyasallar, organik kimyasallar ve kauçuk, kauçuk eşya olarak belirlendi.

Geçen ay kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında plastikler ve mamulleri ihracatı, 715 milyon 819 bin dolarla kimya ihracatında ilk sırada bulunurken, ikinci sırada 515 milyon 426 bin dolarlık ihracatla mineral yakıtlar ve ürünler, üçüncü sırada 249 milyon 612 bin dolarla anorganik kimyasallar ihracatı yer aldı.

Anorganik kimyasalları takiben ilk 10’da yer alan diğer sektörler ise uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun, eczacılık ürünleri, kauçuk, kauçuk eşya, boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları, muhtelif kimyasal maddeler, organik kimyasallar ve yıkama müstahzarları oldu.

Source: https://www.dunya.com/ekonomik-veriler/kimya-ihracati-subatta-225-milyar-dolar-oldu-haberi-687150