ORKİMDER

Kimya Sektörü 2,9 Milyar Dolar İle Zirvede
TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Temmuz ayına ilişkin detaylı dış ticaret verilerini açıkladı.

Temmuz ayında sektörlerin ihracat performanslarıyla ilgili bilgiler veren TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Tam 17 sektörümüz ihracatını artırdı. Bu ay ilk 5 sektörümüz sırasıyla; 2,9 milyar dolar ile Kimya, 2 milyar dolar ile Otomotiv, 1,6 milyar dolar ihracatla Hazır Giyim, 1,6 milyar dolarla Çelik ve 1 milyar dolar ihracatla Elektrik-Elektronik sektörlerimiz oldu. Özellikle Kimya sektöründe yaşanan yüzde 54’lük artış, sektörümüzü bu ay zirveye taşıdı” dedi.

Kimyanın alt grupları olan benzin, doğal gaz, mazot, hidrokarbon karışımları gibi ürünlerde bu ay ihracatın 745 milyon dolar arttığının bilgisini veren TİM Başkanı Mustafa Gültepe ayrıca en çok artış kaydeden ilk 10 ürün grubunda ihracatın 1 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

52 il ihracatını artırdı, Diyarbakır’dan aylık en yüksek ihracat

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, en çok en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 ilin sırasıyla; İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa ve Ankara olduğunu bildirdi. Diyarbakır’ın ise tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdiğine dikkati çeken TİM Başkanı Mustafa Gültepe, şöyle devam etti:

Bu şehirlerimizin haricinde, ihracat artışıyla dikkat çeken diğer illerimiz ise Adana, Samsun, Şırnak ve Konya oldu. Konya merkezli firmalarımız da bu ay ihracatlarını yüzde 14 artırarak 240 milyon dolar seviyesine ulaştırdı. Konya, tarihten aldığı köklü ticari geçmişini, günümüz ihracat performansına doğrudan yansıtan bir şehir. En çok ihracat yapan 12. ilimiz. 189 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat, 2.400’ü aşkın ihraç ürünü ve ilk 1000 İhracatçı arasındaki 8 firmasıyla, Anadolu’da rol model şehir olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl ihracatını yüzde 40 artırarak 3 milyar dolar ihracata ulaşan Konya’mızın, artan yatırımlar neticesinde yıl sonunda ihracatını 3,5 milyar dolara taşıyacağına inanıyoruz.

Kaynak: Gümrük TV